Spływy kajakowe

  • Pomorskie oferuje niecodzienną formę zwiedzania regionu – z kajaka, dzięki ponad 30 spławnych szlaków kajakowych o łącznej długości 3.000 kilometrów. Myślisz, że ciągłe wiosłowanie jest nudne? Na pewno nie tutaj! Trafiając na rzeki o górskim charakterze, będziesz walczył o to, by nie wpaść do wody, płynąc malowniczymi jeziorami i rzekami nie sposób oderwać wzrok od pięknych krajobrazów. Poza tym tylko w Pomorskim można zakończyć spływ nad brzegiem morza.
  • Spływy kajakowe Wierzycą to prawdziwa przygoda. Starogard Gdański to idealne miejsce na organizację spływu kajakowego po Wierzycy. Wierzyca jest jedną z większych rzek w północnej Polsce. Jest to świetna ale i wymagająca trasa na spływy kajakowe. To lewy dopływ Wisły. Jej długość wynosi 151,4 km, a powierzchnia dorzecza 1603 km². Źródła tej rzeki znajdują się na Pojezierzu Kaszubskim, na południowy wschód od góry Wieżyca, jednak większa jej cześć płynie przez Kociewie. Spływ kajakowy Wierzycą może skończyć się przy ujściu do Wisły w okolicach miasta Gniew. Może także zaczynać się lub kończyć w Starogardzie Gdańskim. Nazwa rzeki Wierzyca bywa mylona z nazwą kilku szczytów o nazwie Wieżyca. Tymczasem nazwa pochodzi od słowa ver – wilgoć i przyrostka issa – typowego dla języka Wenedów przybyłych na te tereny w II w. p.n.e. Po raz pierwszy nazwa rzeki Verissa pojawiła sie w dokumentach w XII wieku. Rzeka stanowi doskonały szlak kajakowy. Na jej trasie znajdują się liczne elektrownie wodne, zamki, pałace i zabytkowe świątynie. Kajakarze zaznają tu dużo spokoju ponieważ jest to jeszcze młoda pod względem popularności kajakowej rzeka w Polsce. Cały szlak rzeki Wierzycy spływa się kajakiem około 8 dni.
  • Spływy kajakowe Wdą to świetna forma rekreacji dla miłośników przyrody. Wda jest rzeką idealną na spływy kajakowe dla osób, które oczekują spokojnego wypoczynku. Długość rzeki Wdy wynosi 198 km, a powierzchnia dorzecza 2325 km². Jej źródło znajduje się na Równinie Charzykowskiej gdzie wypływa z jeziora Krążno w pobliżu wsi Osława Dąbrowa koło Bytowa. Przepływa przez tzw. kaszubską wielką wodę (jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie). Następnie płynie przez Bory Tucholskie. Spływ kajakowy wdą może zakończyć się u ujścia do Wisły w okolicach Świecia. Wda jest rzeką niezwykle zróżnicowaną (od górskiego potoku do szerokiej, wolno płynącej rzeki). Poza tym zakola, często wysokie a miejscami urwiste, bardzo zalesione brzegi oraz przełomy sprawiają, że jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych i malowniczych w kraju szlaków dla osób chcących wziąć udział w spływach kajakowych. Dno rzeki jest piaszczyste, z licznie występującymi głazami narzutowymi w korycie. Rzeka Wda silnie meandruje, przerzucając swoje wody z jednej strony doliny na drugą. Podczas spływu kajakowego na Wdzie zobaczyć można 5 elektrowni wodnych: w Wojtalu, we Wdeckim Młynie, w Żurze, Gródku oraz Kozłowie. Ponad 30% długości rzeki Wdy leży na obszarach objętych ochroną przyrody. Są to tereny parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody: